24.03-17.04 Oddziaływanie – wystawa wzornictwa przemysłowego w Zbrojowni Sztuki

ASP w Gdańsku zaprasza do obejrzenia ekspozycji poświęconej wzornictwu przemysłowemu.

Termin: wernisaż: 24.03.2016 r., godz. 18.00, wystawa: wt.-nd. 12.00-18.00
Miejsce: Zbrojownia Sztuki
Bilety: wstęp wolny

Czy wiecie, kto zaprojektował jeżdżące po Gdańsku tramwaje? Czy wiecie, kto projektuje znane w świecie kolekcje odzieży i biżuterii produkowane przez znane trójmiejskie marki? Czy wiecie, kto projektuje rozpoznawalne już w całej Europie polskie pociągi? Czy wiecie, kto współuczestniczy w projektowaniu okrętów i jachtów w coraz lepiej radzących sobie polskich stoczniach? Czy wiecie, kto projektuje i produkuje w naszym kraju krótkoseryjne autorskie edycje mebli i elementów wyposażenia wnętrz prezentowane i nagradzane na największych światowych targach? Czy wiecie kto…?

Zaprezentowani zostaną trójmiejscy projektanci i ich dokonania. Większość z nich jest absolwentami gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, choć do udziału w wystawie zaproszeni zostali także absolwenci innych pomorskich uczelni. Pracują indywidualnie jako niezależni projektanci, ale także w dużych interdyscyplinarnych zespołach wraz z inżynierami, menadżerami, handlowcami, bo projektowanie i wdrażanie produktu to działanie zespołowe. Zaproszeni zostali także młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę, a ich dokonania zasługują na zauważenie.

Wzornictwo przemysłowe jako dyscyplina przynależy  do obszaru sztuk wizualnych. W potocznym rozumieniu jego rolę sprowadza się do projektowania wyglądu przedmiotów, do definiowania ich stylistyki. Takie rozumienie nie oddaje jego pełni i szczęśliwie odchodzi już w przeszłość. Tzw. drabina designu (ladder design) ukazuje coraz wyższą pozycję wzornictwa w polskich firmach, jego przejście od całkowitego braku, przez wzornictwo jako styling, po traktowanie go jako element procesu wdrażania produktu i wreszcie strategii. Firmy, które potraktowały design jako element strategii rozwoju, stały się bardziej konkurencyjne i odnoszą spektakularne sukcesy na rynku polskim i rynkach zagranicznych.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla licealistów prowadzone przez wykładowców ASP, z udziałem studentów wzornictwa przemysłowego. Uczniowie podczas warsztatów będą mogli zapoznać się z podstawami projektowania

Wszystko, co nas otacza, a co zostało wytworzone przez człowieka, zostało zaprojektowane. Od tego jak, zależy nie tylko otaczający nas pejzaż wizualny, komfort naszego życia, ale także kondycja kultury i gospodarki. Tam, gdzie spotykają się ludzie z różnych światów, otwarci na siebie i potrafiący się komunikować, rodzą się nowe idee, nowe rozwiązania, nowe wartości.

ww