23.10 Debata „Zatrzymać nienawiść” – S Chwin, M Płatek, B Wojciszke

O teorii i praktycznych możliwościach wyjścia z problemu nienawiści.

Termin: 23.10.2016, godz. 12.00-15.00
Miejsce: Ratusz Starego Miasta, ul. Korzenna 33/35
Wstęp wolny

Na początku było słowo.

Pomimo, iż ten cytat z najbardziej popularnej księgi wszech czasów jest znany każdemu, bardzo rzadko rzeczywiście dopuszczamy do siebie, jak wielką siłę mają słowa. Umiejętność posługiwania się nimi to nie tylko jeden z najważniejszych czynników odróżniających nas od reszty świata zwierząt. To nie tylko techniczne ułatwienie komunikacji międzyludzkiej. Kto ma władzę nad słowem, ma władzę nad kreacją, wyobraźnią i emocjami.

Tak, słowa mogą kreować – ale mogą też stanowić wielce niszczycielską siłę. Patrząc wstecz na rodzenie się reżimów, możemy zaobserwować jak wiele z nich przygotowywało sobie grunt, lub umacniało swoją legitymację w sercach i umysłach ludzi poprzez umiejętnie stosowaną manipulację i propagandę. Zawładnięcie wyobraźnią tłumu było tym, co wyniosło do władzy Hitlera.

Podczas spotkania z prof. Stefanem Chwinem, prof. Moniką Płatek oraz prof. Bogdanem Wojciszke postaramy się prześledzić czasami proste, a czasami kręte ścieżki prowadzące od słów do czynów. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób to, jak myślimy o świecie, wpływa na naszą rzeczywistość. Jak łatwo czasami jest nami manipulować i sprawiać, że wierzymy w rzeczy zupełnie nieprawdziwe.

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej, życiu politycznym, dyskusjach między ludźmi bezpośrednio czy w internecie, możemy zaobserwować niespotykane wcześniej zaostrzenie języka, niezwykle ostre linie podziałów między tymi „za” i „przeciw” różnym kwestiom – policznym, społecznym czy światopoglądowym. Przyjrzymy się różnym obecnym oraz możliwym konsekwencjom takiego stanu rzeczy.

Ale przede wszystkim wspólnie zastanowimy się – co z tym zrobić. Jaki mamy wpływ – jako jednostki oraz członkowie różnych grup na to, w jakiej rzeczywistości przyjdzie nam żyć. Jak przeciwdziałać ekstremizmom, tak bardzo zagrażającym bezpieczeństwu nas wszystkich? Czy możliwe jest tylko budowanie murów, czy damy radę zbudować mosty porozumienia?