23.04 Oliwskie Święto Książki

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Termin: 23.04.2016 r., godz. 11.00
Miejsce: ul. Opata J. Rybińskiego i Park Oliwski
Bilety: wstęp wolny

FB

Program imprezy:

11.00-18.00

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych (ul. Opata J. Rybińskiego) Prezentacja 20 wydawnictw z Trójmiasta i Pomorza

Wolna wymiana książek (ul. Opata J. Rybińskiego 25 i główne wejście do Parku) Bookcrossing dla mieszkańców

Katalońskie Walentynki Nawiązanie do obchodów święta książki w Katalonii, gdzie mężczyźni kupują paniom róże, a panie w zamian obdarowują ich książkami.

Literackie pranie (ul. Opata J. Rybińskiego i Park Oliwski) Prezentacja poezji autorstwa 60 poetów z Polski i zagranicy, zawieszonej pomiędzy drzewami

11.00-13.00

Opowieść o Oliwce (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci 6-9 lat. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot

12.00-13.00

Skarby Oliwian (Galeria Sztuki Warzywniak, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – podsumowanie pierwszej edycji projektu.

13.00-15.00

Akcja literacka Bez cenzury (Park Oliwski) – kilkudziesięciu literatów z Trójmiasta i regionu będzie tworzyć prozę i poezję, klęcząc przy długiej wstędze papieru

Happening Pisać każdy może Obok literatów, na osobnej wstędze przechodnie napiszą własne utwory

15.30-19.00

Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 – finał (Pałac Opatów) Spotkanie otwarte dla publiczności. Teksty na żywo będzie oceniać jury w składzie: Paweł Huelle, Wojciech Boros, Andrzej Fac.

17.00-19.00

Pamiętniki nieprawdziwe (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – warsztaty z kreatywnego pisania dla dorosłych. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot

 

Opisy wydarzeń:  

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych Dwadzieścia oficyn wydawniczych z Trójmiasta i regionu zaprezentuje swe nowości oraz archiwalia w namiotach ustawionych wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego. Książki będą oferowane w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.

Wolna wymiana książek Bez ograniczeń, bez limitów wagowych, wszystkie gatunki, rodzaje – to jest właśnie bookcrossing, czyli wymiana przeczytanych, niepotrzebnych książek. Gorąco zachęcamy do porządków w domowych biblioteczkach.

Książki będzie można wymieniać w dwóch miejscach: przed głównym wejściem do Parku Oliwskiego oraz przy ul. Opata J. Rybińskiego 25.

Literackie pranie Wiersze kilkudziesięciu poetów z Polski i zagranicy będą powiewać na wietrze, zawieszone na białych kartkach niczym poetyckie pranie, pomiędzy lipami wzdłuż głównej arterii Oliwy. Gwarantujemy niezwykły spacer z poezją…

Warsztaty literackie

Opowieść o Oliwce. Zadaniem uczestników będzie stworzenie i zilustrowanie bajki o Oliwce. Z pomocą pisarzy dzieci wymyślą, kim ona będzie, jak będzie wyglądała i co jej się przydarzy. Bajka będzie udostępniona na stronie internetowej Fundacji.

Pamiętniki nieprawdziwe. Zadaniem uczestników będzie stworzenie bohatera literackiego i wymyślenie wydarzeń z jego życia. W efekcie powstaną oryginalne, choć nieprawdziwe pamiętniki.

Oba warsztaty poprowadzi Kinga Willim – elblążanka związana ze Świeciem. Pisze wiersze i prozę, fotografuje. Od 2011 roku organizuje w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu Jesień Poetycką, a także prowadzi Grono Literackie Zielony Kot. Poezją zadebiutowała w „Pudełku z Wierszami” (Jesień Poetycka 2003), potem jej utwory ukazały się w „Wierszpudle” (Jesień Poetycka 2011) oraz publikacji zbiorowej “Święta Zielonego Kota”.

Skarby Oliwian Poruszające biografie oliwskich mieszkańców, wspomnienia o tym, czym żyli kilkadziesiąt lat temu, mało znane wątki z najnowszej historii dzielnicy – przez blisko dwa miesiące oliwianie przynosili do Fundacji swoje skarby, które zostały uwiecznione w albumie. Zapraszamy na promocję książki połączone ze spotkaniem z właścicielami skarbów.

Bez Cenzury/Pisać każdy może Treść dowolna, forma nienarzucona, objętość według uznania – jednym słowem, bez cenzury. Tak właśnie będą pisać poeci i prozaicy. Klęcząc, leżąc i kucając uwiecznią swoją twórczość na długiej wstędze papieru leżącej na alejce w Parku Oliwskim.

Uwaga! To zabawa nie tylko dla zawodowców! Tym razem zaproszeni są również parkowi spacerowicze. Będzie papier, pisaki i pisarska wena.

Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 Wystarczy przyjść i odczytać publicznie krótki tekst własnego autorstwa – fragment opowiadania, wpis z bloga, status z FB. Nie ma ograniczeń.

Jurorzy: Paweł Huelle, Wojciech Boros i Andrzej Fac będą oceniać na żywo konkursowe utwory, a następnie wydadzą werdykt. Na autorów najlepszych tekstów czekają nagrody rzeczowe i publikacja w kwartalniku artystycznym „Bliza”.