23.01 Noiz Festival w B90

Noiz Festival to nowe wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, którego założeniem oraz główną ideą jest przybliżenie działalności oraz historii poszczególnych wytwórni oraz artystów z nimi związanych.

Termin: 23.01.2016 r., godz. 21.00
Miejsce: B90
Bilety: 69-140 zł

O festiwalu

FB

Już 23 stycznia w murach B90 pożegnamy legendarny label 50Weapons. Wytwórnia założona w 2005 roku przez grupę Modeselektor (official site), po 10 latach kończy swoją działalność zostawiając fantastyczny katalog muzyczny, który z pewnością będzie inspirował pokolenia.

W październiku ukazała się kompilacja ‘R.I.P. 50Weapons’. 11 płyt z numerami katalogowymi od 40, zawiera utwory od min. Shed RØDHÅD,Marcel Dettmann, Zenker Brothers czy Modeselektor (official site). W taki ekspresowy sposób 50Weapons zamyka swoją dyskografię na imponującym numerze 50.

Podczas NOIZ Festival w B90 wystąpią założyciele labelu –Modeselektor (official site) oraz artyści związani z wytwórnią –Doc Daneeka, Shed oraz FJAAK.

Lineup:

Modeselektor (official site)
Doc Daneeka
Shed
FJAAK

Organizator: Magnetic Group
Modeselektor (official site) to berlińska grupa grająca muzykę elektroniczną stworzona przez Gernota Bronserta i Sebastiana Szarego. Ich produkcje łączą elementy takich stylów jak IDM, glitch, electro i hip-hop. Panowie poznali się w 1992 roku w Berlinie. Od 1996 roku wspólnie występują i produkują jako Modeselektor. W 1999 roku nawiązali współpracę z Pfadfinderei, a rok później z samą Ellen Alien i jej legendarym BPitch Control Records Berlin. Kontrakt z tak dużą wytwórnią zapoczątkował serię bardzo dobrych wydawnictw dla berlińskiego labelu. Kolaboracja z Apparatem i genialny projekt Moderat, remiksy dla Radiohead, Björk czy Trentemøllera, wykłady w Merz Akademie w Stuttgarcie czy produkcja instalacji dźwiękowej dla Centre Pompidou w Paryżu to tylko kilka projektów w które zaangażowali się berlińscy producenci. W 2006 roku pojawiła się nowa pozycja od Modeselektor. Nikt wówczas nie przypuszczał, że wydawnictwo FIFTY WEAPONS #001, które zawierało min. posamplowane wokale 50Centa będzie początkiem legendarnego labelu. Na przestrzeni lat nakładem MONKEYTOWN RECORDS (OFFICIAL SITE) oraz jego sublabelu 50Weapons ukazuję się szereg albumów oraz singli naprawdę wyjątkowych producentów. Produkcje od takich artystów jak Marcel Dettmann, Benjamin Damage, Shed czy FJAAK, uzupełnione trackami od samych założycieli, genialnie wypełniły dyskografię 50Weapons. Modeselektor, zamykając swój label, pozostawiają za sobą fantastyczny katalog muzyczny, który z pewnością będzie inspirował przez lata.

FJAAK to trzech producentów rodem z Berlina. Zakochani we wszelkiego rodzaju analogowych syntezatorach i elektronicznych zabawkach. W genialnych występach na żywo prezentują swoją futurystyczną wizję muzyki. Mimo młodego wieku, FJAAK zdążyli zagrać swój liveset w wielu klubach całej Europy. Ich najnowsze produkcje zwiastują, że w Gdańsku będziemy świadkami naprawdę wyjątkowego występu.

Shed to postać która nie podąża za pustymi trendami. To zamieszkały w Berlinie producent, który święcie wierzy w potęgę muzyki techno. Człowiek czynu i jednocześnie żyjący przykład na to, jak można odnaleźć siebie na nowo w świecie muzyki elektronicznej. Urodzony w 1975 roku we Frankfurcie na Odrą, w latach młodości daleko od dynamicznie rozwijającej się sceny. W przyszłości ta odległość od Berlina okazuje się dla niego zbawienna. Radio sprawiło, że chłonął wszystkie gatunki muzyczne, różne style i brzmienia. Jednocześnie nie miał pojęcia o pochodzeniu konkretnej muzyki, o konkurencji między poszczególnymi miastami, o kolektywach i labelach. Muzyka to muzyka. Było to prawdziwe w czasach Moniki Dietl. Była pierwszą DJką występującą w berlińskim radiu. Jak nikt inny, poszukiwała tylko nowej muzyki i całkowicie ignorowała przeszłość. Nie grała słodkich klasyków disco, a skupiała się na dźwiękach z Chicago i Detroit, wspierała lokalną scenę z rodzinnej Holandii i, co najważniejsze, promowała muzykę z UK. Shed zakochał się w tym momentalnie.

Doc Daneeka
Właściciel wytwórni Ten Thousand Yen dla której wydawali min. xxxy czyJulio Bashmore. W 2011 roku nakładem 50Weapons wydaje singiel ‘Creeper / Infamous’ wyprodukowany w kolaboracji z Benjamin Damage, a rok później ukazuje się ich długogrający album ‘They!Live’, który zbiera bardzo dobre recenzje. Chwytliwe melodyjne deepy, często przeplatane mrocznym dubtechno to znak rozpoznawczy Walijczyka. Doc Daneeka na NOIZ Festival pojawi się z nowym, jeszcze niewydany materiałem, który przygotowuje na swój solowy album.

Tagi