21.06-10.07 V Euro Chamber Music Festival

Festiwal to święto muzyki kameralnej organizowane od 2012 roku przez Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Termin: 21.06-10.07.2016
Miejsca: Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana, plaża w Brzeźnie
Bilety: Grupa MoCarta (70-90 zł), Koncert Możdżer&Danielsson (70-150 zł)

Chamber Music Festival odbędzie się w tym roku już po raz piąty. Ten festiwal to święto muzyki kameralnej organizowane od 2012 roku przez Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Powstał w kontrze do piłkarskiego święta, Euro Cup, z myślą o tych, którzy chcieliby nieco odpocząć od tematu stadionów i drużyn. Euro minęło, pozostały miłe wspomnienia, festiwal również. Piłkarskie zawody to święto przyjaźni, zdrowej rywalizacji, fair play. Stąd wzięła się myśl przewodnia festiwalu „Przyjaciele grają…”.

W kolejnych latach pojawiały się kolejne hasła – „Przyjaciele grają …z dziećmi … razem … wszędzie” – realizowane w przeróżnych formach, aby dotrzeć z muzyką do jak najliczniejszej publiczności. Od „zwykłych koncertów” w pięknych wnętrzach gdańskich budowli, poprzez happeningi uliczne, po koncerty dla osób, które same na koncert przyjść nie mogą, bo przebywają np. w szpitalach, czy hospicjach Od ubiegłego roku program festiwalu został wzbogacony o Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych. A także wydarzenia towarzyszące – w tym roku jest to wystawa zdjęć festiwalowych i kurs fotografowania prowadzony przez wiernego festiwalowi Maurycego Śmierzchalskiego, autora znakomitej dokumentacji wszystkich edycji.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Krzysztof Tymendorf, ceniony altowiolista, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, który wraz z przyjacielem z estrady, skrzypkiem Arnaudem Kamińskim na co dzień mieszkającym we Francji, od samego początku planują program i obsadę koncertów, a także osobiście dbają o każdy szczegół organizacji festiwalu.

Piękna idea łączenia przyjaźni ze sztuką poparta jest co roku znakomitymi nazwiskami wykonawców. W ubiegłym roku trójmiejska publiczność wychodziła zachwycona z koncertu jednego z najlepszych dziś kwartetów smyczkowych na świecie „Apollon Musagete Quartet”, wspaniałym zwieńczeniem festiwalu był klarnetowy recital Gabora Vargi, można też było posłuchać lżejszej gatunkowo muzyki – przebojów Sinatry w Noc Świętojańską w Centrum Św. Jana. W tym roku najjaśniejszą gwiazdą świeci Leszek Możdżer, który wraz z kontrabasistą Larsem Danielssonem zagra na zakończenie festiwalu, a także Grupa MoCarta, która świętuje dwudziestolecie istnienia i planuje specjalny program na pięciolecie Festiwalu. Wystąpi także wielu innych znakomitych muzyków, w różnych miejscach Trójmiasta.

Festiwal tradycyjnie zaczyna się 21 czerwca, w dniu Międzynarodowego Święta Muzyki. Na ten dzień zaplanowano flash moby w różnych miejscach Trójmiasta. 24 czerwca będzie miał miejsce w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku koncertowy maraton – Kameralna Noc Świętojańska. Na początek Dobranocka Świętojańska dla dzieci w wykonaniu harfisty z Kostaryki, Carlosa Roberto Peña Montoya. Później koncert pod wdzięcznym tytułem „Andante mio”. Duet z Francji Arnaud Kaminski – skrzypce i Mathis Zielinski – fortepian zagrają utwory Haendla, Magina, de Falli, oraz specjalnie skomponowaną na pięciolecie festiwalu Sonatę na skrzypce i fortepian Zielińskiego – Wieczór zakończy występ duetu fortepianowego – Thomas Cornelius z Niemiec, oraz Magdalena Blum zagrają m.in. utwory klasyków wiedeńskich, a także – podobnie, jak w przypadku pierwszego duetu – utwór „Noc Świętojańska”, napisany specjalnie na festiwal przez pianistę Corneliusa.

Kolejny dzień, 25 czerwca, to Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych, również w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przesłuchania są otwarte dla publiczności, podobnie jak koncert laureatów. W przerwie wykład gdańskiego lutnika Jacka Wesołowskiego. 26 czerwca przyjaciele, uczestnicy ECMF, udowodnią, że naprawdę grają wszędzie i tym razem będzie ich można spotkać na plaży w Brzeźnie. 1 lipca wielka uczta klarnetowa – Klarnetowa Carte Blanche. Klarneciści Jean-Marc Fessard z Francji, oraz Grzegorz Wieczorek, a takżeAlicja Wieczorek – fortepian i Patrycja Jankowska – Fessard – recytacja zaprezentują program złożony z kompozycji Widora, Poulenca, Saint-Saënsa, oraz kompozycję Patrycji Jankowskiej – Fessard. 2 lipca Grupa MoCarta będzie świętować wraz z gdańską publicznością 20-lecie istnienia zespołu. 7 lipca to dzień muzyki wokalnej – Chór Kameralny Discantus pod dyrekcją Sławomira Bronka wykona pieśni religijne i kaszubskie pieśni ludowe. Tradycją festiwalu jest występ dwojga dyrektorów, czyli Duo del Gesù – Arnaud Kaminski na skrzypcach i Krzysztof Tymendorf na altówce zagrają 8 lipca program złożony z dzieł zapomnianych mistrzów klasycyzmu. Festiwal zakończy się 10 lipca, w Centrum Św. Jana zagra słynny pianista Leszek Możdżer wraz z Larsem Danielssonem, kontrabasistą.

9 dni koncertowych, wspaniali artyści, ciekawe i przemyślane programy. A nade wszystko duch przyjaźni, który łączy muzyków na estradzie, plaży, ulicy i wspaniałą, trójmiejską publiczność. Warto być w Gdańsku w czasie Euro Chamber Music Festival, warto być częścią tego święta muzyki i mieć co wspominać przez cały kolejny rok! Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM FESTIWALU:

21.06.2016 wtorek | Międzynarodowe Święto Muzyki
Flashmoby muzyczne w Trójmieście (szczegóły na www.eurochambermusicfestival.com)
24.06.2016 piątek | Kameralna Noc Świętojańska
20:00, Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska, NCK, ul. Korzenna 33/35

Dobranocka Świętojańska – KONCERT FAMILIJNY – Przyjaciele grają z dziećmi!
Carlos Roberto Peña Montoya – harfa (Kostaryka)

*
Andante mio
Mathis Zielinski – fortepian (Francja)
Arnaud Kaminski – skrzypce (Francja)

*
Four to One
Thomas Cornelius – fortepian (Niemcy)
Magdalena Blum – fortepian

(pełen program koncertu)

25.06.2016 sobota | 2. Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych
Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska, NCK, ul. Korzenna 33/35

9:00-15:00 Otwarte dla publiczności przesłuchania uczestników konkursu
20:00 Koncert Laureatów
26.06.2016 niedziela | Przyjaciele grają wszędzie! Happening dla plażowiczów
14:00 Plaża w Brzeźnie przy molo

Zagraja: Artyści 5. ECMF
1.07.2016 piątek | Klarnetowa Carte Blanche
20:00 Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska, NCK, ul. Korzenna 33/35

Zagraja:
Jean-Marc Fessard – klarnet (Francja)
Alicja Wieczorek – fortepian
Patrycja Jankowska – Fessard – recytacja
Grzegorz Wieczorek – klarnet
2.07.2016 sobota | Grupa MoCarta – 20-lecie działalności zespołu
20:00 Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska, NCK, ul. Korzenna 33/35

Bilety 70 zł – 90 zł
3.07.2016 niedziela | Cantus Discantus
20:00 Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska, NCK, ul. Korzenna 33/35

Chór Kameralny Discantus
Sławomir Bronk – dyrygent
8.07.2016 piątek | Klasycyzm inaczej
18:00 Kościół Św. Wojciecha, Trakt Św. Wojciecha 440

Duo del Gesù
Arnaud Kaminski – skrzypce
Krzysztof Tymendorf – altówka
10.07.2016 niedziela | Wielki Finał
20:00 Centrum Św. Jana, ul. Świętojańska 50

Leszek Możdżer – fortepian
Lars Danielsson – kontrabas
Bilety 70 zł  – 150 zł

image