20-27.03 Solidarni z Mongolią

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wernisaż wystawy.

Solidarni z Mongolią, Бид Монголчуудтай эв санаа нэгтэй

Terminy:

20.03.2015 – wernisaż
– godz. 15.30–16.00 – uroczyste otwarcie wystawy „Solidarni z Mongolią”, udział zapowiedzieli Zandaakhuu Enkhbold – przewodniczący Wielkiego Churału Państwowego Mongolii, Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Adiya Ganbaatar – ambasador Mongolii w Polsce
– godz. 16.00–17.00 – projekcja filmu dokumentalnego „8 i pół”, reż. Jambyn Solongo oraz krótka debata poświęcona mongolskiej drodze ku demokracji

20-27.03.2015 – wystawa czynna w godzinach 10.00-18.00

Miejsce: ECS

Bilety: wstęp wolny

 

 W ogrodzie zimowym ECS stanie oryginalna mongolska jurta, wewnątrz niej posłuchać będzie można pieśni mongolskich opozycjonistów – jurta eksponowana będzie tylko do 24 marca.

Czy uwierzysz, że polscy opozycjoniści eksportowali demokrację do Mongolii? Warto zobaczyć fotograficzny zapis tej pasjonującej historii, projekcję filmu dokumentalnego i posłuchać debaty o mongolskiej drodze do demokracji. 

Ćwierć wieku temu w sercu Azji Środkowej – Mongolii, leżącej między dwoma wielkimi państwami komunistycznymi – Związkiem Radzieckim i Chińską Republiką Ludową, zwolennicy demokracji zapoczątkowali obalanie panującego przez prawie 70 lat reżimu komunistycznego. Kiedy w Polsce już od 4 miesięcy władzę sprawował rząd pod kierownictwem Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego po wojnie niekomunistycznego premiera, 10 grudnia 1989 r. – ogłoszono powstanie Mongolskiego Związku Demokratycznego. W wyniku kolejnych pokojowych protestów, pierwszego w dziejach Mongolii publicznego strajku głodowego (7–9 marca 1990) oraz silnego poparcia społecznego, udało się nakłonić ówczesne władze do ustępstw, wykreślenia z konstytucji zapisów o przewodniej roli partii, a w konsekwencji do pierwszych wielopartyjnych wyborów (lipiec 1990).

Inspiracją dla młodych przywódców mongolskiego ruchu demokratycznego były wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce, a jednym ze wzorów – działalność polskiej „Solidarności”. Mongolscy demokraci nawiązali współpracę z działaczami „Solidarności”, szczególnie regionu Mazowsze. Polscy opozycjoniści nie tylko dzielili się doświadczeniem, ale i wspierali mongolskich demokratów materialnie oraz logistycznie. Z Polski wysłano np. grupę szkoleniowców, którzy w darze zabrali ze sobą niezbędny sprzęt drukarski, m.in. powielacze i sita drukarskie.

Na plakatach i ulotkach wyborczych mongolskiej demokracji pojawił się znak „Solidarność”, symbol walki o wolność. Mongołowie doceniają polski wkład w szerzenie demokracji. Polscy działacze zostali uhonorowani przez władze wysokimi odznaczeniami, a wiele przyjaźni z tamtych czasów przetrwało do dziś.

autor tekstów: dr Jan Rogala (Uniwersytet Warszawski)

gda2015_ecs_mongolia300